Přibývá podvodů, které mají z lidé vylákat peníze
Jistě jste zaznamenali, že roste počet okradených lidí prostřednictvím falešných webových formulářů. Většinou je podvodníci používají u nákupů zboží na internetových bazarech – ať už na sociálních sítích a nebo na klasických webech s bazarovým zbožím. Podvodníci dokážou v dnešní době vytvořit webový formulář, který vypadá k nerozeznání od oficiálního webu.
Vy něco prodáváte, ozve se vám zájemce, a zašle vám žádost o dopravu přepravní společností. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby vám zájemce nezaslal webový formulář, který vypadá jako stránky přepravní společnosti – až na to, že jde o velice dobře provedený podvodný odkaz. Vy do formuláře, v důvěře že jde o oficiální web, zadáte všechny svoje údaje, a nedojde vám, že přepravce nevyžaduje přístup k vaší platební kartě. Bezmyšlenkovitě zadáte i kód ke kartě a za pár minut zjistíte, že všechny peníze z účtu jsou pryč. I když stále média na tento typ podvodu upozorňují, stále se najde dost lidí, kteří na něj naletí a o peníze přijdou.
To ale není jediný problém
Dalším problémem je i to, že roste počet falešných e-shopů. Většina lidí chce samozřejmě zboží nakoupit za co nejlepší ceny. Na e-shopech nakupuje kde kdo, a většinou na nich hledají lidé značkové oblečení nebo lepší zboží za lepší ceny. Podvodníci to samozřejmě dobře ví, a tak spouští e-shopy, které zcela kopírují oficiální e-shop. Jediným rozdílem je webová adresa. Zatímco oficiální obchod má většinou název obchodu a koncovku podle státu, neoficiální web má změť písmen. To je první varovný signál. Druhým signálem by měly být extrémně nízké ceny. Setkali jste se s takovým obchodem? Měli byste vědět, že jediná správná cesta jak nahlásit podvodný e-shop je přes Policii. Nedávejte podvodníkům šanci a nahlašujte závadný obsah ihned.