Vzhledem k tomu, jak šíleně rostly ceny za elektřinu a vytápění, se mnoho majitelů domů snaží snižovat náklady na provoz domu. Zejména majitelé starších domů řeší velké úniky tepla, které uniká hlavně nezateplenou střechou a fasádou a také starými okny a dveřmi. Je potřeba si nechat spočítat tepelnou ztrátu a podle toho vybrat řešení, které pomůže snížit únik tepla na minimum. Pozor ale na to, u starších domů je potřeba dbát na to, aby se stavba hermeticky neuzavřela, protože by mohly vznikat plísně. Je lepší si najít opravdu kvalitní firmu, která vám nejen se vším poradí, ale která vám může práce provést.

zateplení fasády

Největší plochou, kterou teplo uniká, je fasáda a střecha. i střechu je nutné zateplit, a můžete si vybrat mezi vatou nebo foukanou izolací. Opět dbejte na doporučení architekta, který vám spočítá tepelné ztráty, a který vám s ohledem na stav budovy doporučí nejlepší řešení. I fasáda bude potřebovat trochu péče, a i u fasády si můžete vybrat mezi vatou a fasádním polystyrenem. Ještě před pár lety byl k dostání jen jeden druh polystyrenu, a to ten klasický bílý. Dnes ale technologie pokročily, a tak se používá více druhů polystyrenu v různých barvách. Setkat se na stavbách můžete s polystyrenem modrým, který se používá jako izolace před vodou, fialovým, který se používá k oknům a dveřím, a černým, který skvěle drží teplo. Každý polystyren se hodí na něco jiného, a tak je nutné dodržet doporučení výrobců.

stavba hmoždinky

Pro kotvení některých druhů polystyrenu budete potřebovat talířové hmoždinky, které udrží polystyren na místě, a připraví fasádu k dalšímu kroku – nánosu penetrace a tmelu, na který se nanáší finální omítka. I když se to některým lidem zdá jako velice jednoduchá práce, není tomu tak. I fasádu je potřeba udělat pečlivě, protože v opačném případě si zateplením paradoxně můžete spíš uškodit.