Spočítali jste si někdy, kolik času trávíme každý den v kuchyni? Jak dlouho nám zabere příprava pokrmů, a máte-li v kuchyni jídelní stolek, pak i samotné stolování? My Češi, Moravané a Slezané máme ve zvyku jíst spíše ve spěchu, někdy dokonce ve stresu, a půlhodinovou přestávku na oběd považujeme za dostatečnou, ale to je chyba. Abyste jídlo skutečně vychutnali a dopřáli si jedinečný labužnický zážitek, měl by být pro vás pobyt v kuchyni obdobou slastných okamžiků milování v ložnici.
Mohli bychom se inspirovat takovými Francouzi. Je známo, že když se vedení Českých aerolinií v devadesátých letech rozhodlo spolupracovat s Air France, a tehdy firma skutečně prosperovala, vyslanci francouzské letecké společnosti obědvali v závodní jídelně v hangáru F celé dvě hodiny. Tamní prostředí jídelny bylo útulné, mohli jste odtud sledovat přistávající letadla, a tak bylo dvouhodinové posezení běžným, každodenním rituálem.
Neodbývejte se v jídle, užívejte si každé sousto, komunikujte při tom s přáteli a zůstaňte ve vaší nové kuchyni déle, než jste zvyklí. Servírujte po jídle kávu, dopřejte si čerstvý pomerančový džus nebo minerálku s obsahem magnézia a křemíku a pokochejte se také krásou uměleckého výtvoru, který předvedou zaměstnanci kuchyňského studia, co zhotovují v Praze kuchyně na míru.
Nemusíte se zrovna jmenovat Míra (Mirek), aby vám kuchyně na Míru padla do oka, pro vaše hosty může být velmi inspirativní horní řada kuchyňských skříněk, pracovní deska z masivního dřeva či z kamene, dekorativní svítidla a závěsy, rolety den a noc, výrazná keramická dlažba na podlaze nebo zadní stěna za pracovní deskou v podobě dekorativní laminované fototapety. Nakonec zjistíte, že vám k posezení v kuchyni nechybí vůbec nic, možná snad jen trocha příjemné hudby, zapálená svíčka v aromalampě, a třeba i zajímavý pohled z kuchyňského okna, i když to zřejmě nebudou přistávající letadla.